Seans filmu Chce się żyć

Chce się żyć - film o sile życia

film Chce się żyć

Polska scena filmowa i cała twórczość polskich reżyserów to bez wątpienia zbiór filmowych arcydzieł. Okazuje się, że to właśnie filmy spod kamery polskich producentów stały się wyjątkowo znane i rozpoznawalne nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Europie. Co więcej polscy reżyserzy, nie boją się poruszać tematów trudnych i takich, które są ważne dla naszego społeczeństwa. Jednym z nich jest film Chce się żyć. O czym on opowiada?

Wspomniane już zostało, że polskie produkcje firmowe nie boją się poruszać tematów, o których głośno się w naszym społeczeństwie nie mówi. Jednym z takich tematów jest chociażby kwestia chorób i schorzeń, które niezwykle często doprowadzają do tego, że dana osoba jest wypychana na społeczny margines. Film Chce się żyć właśnie taki temat porusza. Jego głównym bohaterem jest Mateusz. Dziecko to już w momencie swoich narodzin usłyszało diagnozę w postaci porażenia mózgowego. Lekarze powiedzieli rodzicom Mateusza, że ich dziecko jest "rośliną", jednak oni nie poddali się i zdecydowali się zawalczyć o normalne życie dla swojego syna. Mimo problemów z komunikacją i funkcjonowaniem, jakich doświadcza chłopiec, jego rodzice uważają, że jest on zupełnie sprawny pod względem intelektualnym. Wobec tego Mateusz dorasta i rozwija się w domu pełnym miłości i tam także poznaje swoją najlepszą przyjaciółkę- Ankę.

Niemniej jednak los sprawił, że Mateusz zostaje rozłączony zarówno z rodziną jak i z Anką i zostaje umieszczony w specjalistycznym ośrodku. Mateusza jednak podejmuje decyzję o tym, by zawalczyć o siebie i swoje prawo do normalnego życia. Na szczęście dla Mateusza, do placówki trafia młoda i empatyczna wolontariuszka oraz lekarka. To właśnie ona zainteresowana sytuacją Mateusza postanawia pomóc chłopcu i zaczyna eksperymentować z nowymi metodami leczenia. Film Chce się żyć jest poruszającą i pełną emocji opowieścią o walce dziecka, które z góry zostało skazane przez lekarzy na porażkę, a mimo wszystko udowodniło, że chcę mu się żyć.